Bendruomenės SPA
Panevėžio rajono Pažagienių bendruomenė įkūrė „Mobilų Spa”. Bendrasias patalpas daugiabučio namo rūsyje vietos gyventojai pritaikė masažo verslui. ES paramos lėšomis įsigijo 7 modernias masažo lovas ir sėkmingai teikia sveikatinimo paslaugas vietos ir rajono gyventojams. Bendruomeninis verslas taip pat siūlo masažo įrangos nuomą kitoms bendruomenėms ir organizacijoms.
Kalėdinių žaisliukų muziejus
Miežiškių bibliotekos darbuotoja nusprendė bibliotekoje surengti kalėdinės atributikos parodą. Paprašius vietos žmonių atnešti parodai senų kalėdinių reliktų, bendruomenė sukaupė reikšmingą kalėdinės atributikos kolekciją. ES lėšomis atstatę bendruomenės namus juose įkūrė Kalėdinių žaisliukų muziejų. Dabar muziejuje rengiamos kalėdinės edukacijos, veiklos vyksta ir vasarą. Lankytojų muziejus sulaukia iš įvairių pasaulio šalių.
Šviečiantis kaimas
Druskininkų Ricielių kaimo gyventojai plėtoja šviečiančio kaimo idėją. Bendruomenei nusprendus kurti šviečiantį fontaną, į sprendimo kūrimą įsitraukė daug šeimų – gyventojai kartu ieškojo, eksperimentavo, įgyvendino savo idėjas. Susikurtas šviesos fontanas kaime šviečia kasdien numatytomis valandomis. Šviesos fontanas – lyg kuriamos naujos šiandieninės kaimo idėjos simbolis – sutelkęs bendruomenę ir dovanojęs bendrakūrybos patirtį.
Viešųjų paslaugų perėmimas
Eičių bendruomenė sėkmingai perima viešųjų paslaugų teikimą. Bendruomenė teikia bibliotekos, kultūros, aplinkos tvarkymo, gyventojų užimtumo paslaugas. Eičiuose vietai aktualūs sprendimai kuriami „iš apačios“ – sprendimų ieško ir juos įgyvendina vietos gyventojai. Poreikius ir iššūkius bendruomenė aptaria atviruose susitikimuose, diskusijose. Gyventojų kuriamas verslas paslaugas teikia tiek valstybinėms, tiek privačioms įstaigoms.
Gyva verslumo mokykla
Veisiejų jaunimo centras pasirinko ugdyti kaimo jaunimo verslumą didelį nedarbą turinčiame Lazdijų raj. Nevyriausybinė organizacija ryžosi kurti gyvą verslumo mokyklą, kurioje jauni žmonės realiai sprendžia kuriamo verslo iššūkius. Bendruomeninis verslas teikia kompleksines – maitinimo, užimtumo, pramogų – paslaugas asmeninėms gyventojų šventėms ir miesto renginiams. Jaunimo centras bendradarbiaudamas su Vietos veiklos grupe verslui reikalingą įrangą įsigijo ES lėšomis.
Bendruomenės virtuvės studija
Virtuvė namuose yra vieta, kur vyksta įvairiausi dalykai. Tai Lapių miestelio bendruomenę įkvėpė kurti bendruomenės virtuvės studiją, kurioje ne tik stiprinami bendruomenės narių sveikos ir taupios mitybos gebėjimai, bet ir siekiama tapti aktyvia ir bendruomenę telkiančia vieta vietos problemoms spręsti. Siūlydamas skirtingas degustacijas, edukacijas, maitinimo paslaugos vietos šventėms, socialinis verslas išskirtinį dėmesį skiria tvarumui.
Padėkos vakaras
Leipalingio bendruomenė Druskininkų sav. jau daug metų susitinka ir apdovanoja tylius, bet prasmingus darbus dirbančius žmones. Renginys apjungia skirtingas vietos institucijas, organizacijas, įtraukia vietos žmones. Kiekvienais metais šis bendruomenės renginys primena, kad gyvenimą kuriame mes savo kasdieniais darbais.
Sveikatos namai
Kauno raj. Ežerėlio sveikatos namai teikia socialinių paslaugų bei sveikatos priežiūros paslaugas. Siekdama tapti modernia, kokybiškas socialines paslaugas teikiančia įstaiga, sveikatos namų vadovai nepailsta ieškoti sprendimų didinti pagyvenusių, neįgaliųjų sergančių žmonių gyvenimo kokybę. Iš skirtingų šaltinių sutelkę paramą, sveikatos namai įsigijo įvairią sveikatos stiprinimui reikalingą įrangą. Modernios įrangos sutelkimas padeda gerinti teikiamų paslaugų kokybę bei didina paslaugų prieinamumą vietos bendruomenės nariams.
Žydų miestelio istorija
Kūrybingi Kėdainių raj. Krakių bendruomenės nariai įkūrė Krakių „Svetainę” , kuri ne tik išsprendė aktualų maitinimo įstaigos klausimą vietovėje, bet ir supažindina miestelio svečius su čia gyvenusių žydų paveldu – kviečia pažinti žydų miestelio istoriją, kultūrą bei pasivaišinti žydiškais patiekalais. „Svetainė” siūlo ir temines edukacijas -„Žydų kaimynystėje 150 metų: kodėl „žydiškai” reiškia atvirkščiai”? Toks vietos gyventojų sprendimas ne tik puoselėja vietos istorinę atmintį, bet tuo pačiu kuria savo bendruomenei išskirtinį vaidmenį Lietuvos turizmo žemėlapyje.
Bendruomeninis verslo kūrimas
Siekdami mažinti skurdo riziką Naujosios Kirsnos kaime, vietos gyventojai nusprendė kurti bendruomeninį verslą – pasiūlė išvežiojamojo maitinimo paslaugas vietos bei aplinkinių raj gyventojams bei įstaigoms. Bendradarbiaudami su VVG bendruomenė ES lėšomis suremontavo virtuvės patalpas ir įsigijo virtuvės įrangą maitinimo paslaugoms teikti.
Drakonų valčių lenktynės
Eriškių kaimo bendruomenė savo vietovėje turi tvenkinį, kurį nusprendė integruoti į bendruomenės šventės programą. Taip sukūrė miestelio tradicija tapusį renginį – lenktynes drakonų valtimis. Svarbiausiu renginio akcentu tapo komandų varžybos bendrose 20 vietų valtyse. Šventė suburia ne tik vietos gyventojus, bet ir aplinkines vietos bendruomenes. Prasidėję kaip pramoga, Ėriškių tvenkinyje drakonų valtys plaukia kiekvieną vasarą ir tapo gražia bendruomenės tradicija.
Tarptautinis menininkų pleneras
Veisiejų seniūnijos komanda daugiau nei 20 metų organizuoja jau tradiciniu tapusį tarptautinį menininkų plenerą ,,Veisiejų pavasaris“. Plenerų metu menininkų sukurti kūriniai (dailės, skulptūros darbai) puošia Veisiejų viešąsias erdves. Jiems įkurtas Veisiejų skulptūrų parkas. Dalį darbų organizatoriai dovanoja Lazdijų rajono viešųjų erdvių puošimui.
Bendruomenės komitetas nepailsta ieškoti sprendimų ir vietos gyventojų poreikiams atliepti: teikia skalbimo ir pirties paslaugas gyventojams, organizuoja vaikų dienos centro veiklą, įkūrė senjorų užimtumo studiją, organizuoja laisvalaikio užimtumą.
Gyventojų aktyvinimas
Lazdijų raj. Seiliūnų krašto bendruomenė savo patalpų neturi. Įvairias vietos iniciatyvas, renginius ir veiklas įgyvendina bendradarbiaudama su skirtingomis vietos įstaigomis. Tai dovanoja bendrystės patirtis skirtingoms vietos gyventojų grupėms. Bendruomenės veikla išsiskiria renginių gausa bei veiklų įvairove.
Upytės žemė
Upytės bendruomenė išsiskiria įsisąmoninta praeities istorija, jos saugojimu ir tęstinumu. Šiandieninės bendruomenės veiklos kryptys bei drąsūs bendruomenės žmonių sumanymai kyla išlaikant, tęsiant savitą vietovės tradiciją. Pastačiusi unikalų tradicinių amatų centrą šiaudų ir molio ekologiškame name, populiarinanti linininkystės tradicijas, rengianti susijusias edukacijas ir kurianti įdomias vietos iniciatyvas – bendruomenė išskiria susitelkimu ir nuosekliu vietos istorijos tęstinumu.
Iššūkių takas
Druskininkų sav. Neravų bendruomenė sukūrė programą „Uždraustasis miškas”. Vietiniai ją vadina pabėgimo kambariu po atviru dangumi. Tai orientacinė pramoga Hario Poterio tema visai šalia Druskininkų. Įtrauki programa pritaikyta įvairioms amžiaus grupėms kviečia patirti nuotykį Neravų miške sprendžiant vietos iššūkius. Programą bendruomenė kūrė bendradarbiaudama su pabėgimo kambarių ekspertais Train your brain – escape room komanda.
Trakiškio žolininkės
Vietos moterys susibūrė į ratą Kultūros centre, kuriame ne tik dainuoja liaudies dainas, šoka senuosius ratelius, bet aktyviai puoselėja liaudies tradicijas. Aktyvios moterys organizuoja edukacijas liaudies medicinos, senųjų amatų, kulinariniam paveldui pažinti ir perduoti, aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose, parodose ir šventėse.
Paveldo objekto atkūrimas
Raubonių kaimo bendruomenė, siekdama išsaugoti istorinį vietos statinį – vandens malūną – ėmėsi prikelti Šiaurės Lietuvos kultūros paveldo objektą.
Sutelkusi įvairių šaltinių finansavimą, bendradarbiaudama su susijusiomis įstaigomis, bendruomenė vandens malūną prikėlė naujam gyvenimui. Aplink malūną, kuriame buvo vilnų karšykla, bendruomenė kuria ir šiuolaikinę miestelio tapatybę – rengia festivalį „Vilnonės dienos”. Atvykusius svečius supažindina su tradiciniais nuo seno gyvavusiais amatais. Miestelio pristatymui kūrybiškai pasitelkia ir skaitmenines avytes.
Vietos kultūrinis gyvenimas
Zapyškio kūrybos ir užimtumo studija Stuba telkia kūrybingus vietos žmones ir savarankiškai kuria aktyvų kultūrinį gyvenimą savo vietovėje. Stovyklos, teatras, bendraminčiai, mokymai, susitikimai, parodos, pokyčiai, susitikimai, nusivylimai, išmoktos pamokos – visko yra. Ir viskas laikosi dėka žmonių, kuriančių tai kas juos džiugina ir tai, kas juos domina.
III fortas
Garliavos apylinkių Sąnašos bendruomenė aktyviai bendradarbiauja su Kauno tvirtovės III fortu. Įsikūrę forto patalpose gyventojai čia rengia edukacines programas, organizuoja tradicines šventes, gamina Forto arbatą, organizuoja parodas ir koncertus. Gavusi nacionalinę paramą bendruomenė šalia Forto įrengė vaikų žaidimo aikštelę, pamėgtą vietos gyventojų. Bendruomenė siekia prisidėti prie šio paveldo objekto lankomumo ir žinomumo didinimo.
Muzikinis parkas
Domeikavos bendruomenė ėmėsi kurti muzikinį parką savo vietovėje. Idėjai įgyvendinti organizacija pasitelkė Dalyvaujamojo biudžeto lėšas bei laimėjo „Maxima” organizuotą konkursą. Įrengusi muzikos garsus skleidžiančias ir šviečiančias plyteles bei 11 lauko muzikos instrumentų – šis parkas dovanoja vietos gyventojams ir svečiams netikėtą muzikinę patirtį.
Vaikų stovyklos
Kulautuvos bendruomenė tikslingai dirba su jaunimu, organizuodama įvairias stovyklas jaunimui aktualiomis temomis. Stovyklų programose bendruomenė randa balansą tarp asmeniškai jaunam žmogui aktualių įgūdžių ugdymo (kaip saugus plaukimas), bei gebėjimų aktyviai dalyvauti bendruomeninės veikloje stiprinimo (įgalindama kurti naujas idėjas).
Mes kuriame idėjas. Jos kuria mus.
Norite pristatyti savąją?
Lietuvoje bendruomenės įgyvendina daugybę įdomių ir įkvepiančių idėjų. Šiame puslapyje bandėme žvilgtelėti į keletą jų. Rinkome mus asmeniškai įkvėpusių idėjų kolekciją, nesiekėme išskirti geriausių.
Jeigu Jūs norite šį idėjų banką papildyti savo patirtimi, užpildykite formą. Pasidalinkite savo idėja ir jos stiprybėmis.